Dzień Włoski - Befana 2018 w XIII LO

W dniu 8 stycznia 2018 r. uczniowie naszego Liceum wzięli udział w organizowanym co roku Dniu Włoskim z okazji świeta Befany.

Naszymi goścmi byli p. dr Iwona Kaźmierczak z UJ, p. prof. Magdalena Czarnecka, nauczyciel j. włoskiego z III LO wraz z grupą uczniów, którzy zaprezentowali krótki program artystyczny. oraz Koło Italianistów UJ. W ramach wspólnej zabawy odbyły się różne konkursy, quizy z nagrodami, pokazy m.in.:

- konkurs kulinarny Masterchef Italia
- wielki quiz wiedzy o Włoszech
- pokaz tańca towarzyskiego
- występ zespołu muzycznego

Jedną z głównych nagród były bilety na koncert charytatywny muzyki włoskiej "Musica e Amore", którego dochód przeznaczony jest na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi z Camerino w Włoszech.
Juz dziś zapraszamy na wspólne świętowanie Dnia Włoskiego w przyszłym roku!
A presto!

Organizatorzy
Małgorzata Tejchman
Edyta Nawrot- Dudziewicz

V Szkolny Konkurs Talentów "Talent show"

W dniu 6.12.2017r. odbył się V Szkolny Konkurs Młodych Talentów "Talent show". Uczniowie mieli okazję zaprezentować się w kategoriach taniec, śpiew, instrument muzyczny i innych. Jury wyłoniło zwycięzców.GRAND PRIX - Halina Arnold kl. 3g
I miejsce - Aleksandra Czapka kl.3e (śpiew)
II miejsce - Monika Arczyńska kl.3b (śpiew)
III miejsce - Zespół muzyczny w składzie: Mikołaj Królik kl. 1h, Daniel Chabik 2b, Tomasz Biesiadecki kl. 2f, Norbert Kociarz kl. 2b (śpiew)
Kategoria show - I miejsce ex aequo: Wojciech Szpor kl.3d, Krzysztof Stachurski kl.2d
Nagroda publiczności - Piotr Kopacz kl. 3b

E. Ragan
E. Dyrlaga-Kalawska

Jubileusz czas podsumować

60 lat minęło jak jeden dzień...

Tak pomyślała Szanowna Jubilatka czyli nasza sławna "Trzynastka" w październiku 2017 roku. 12 i 13 tegoż miesiąca połączyły się symbolicznie koniec z początkiem, a XIII LO im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie świętowało swój Jubileusz pod czujnym i troskliwym okiem obecnego włodarza, Iwony Cieślak-Prochownik. Jego obchody były zbiorowym wysiłkiem wielu ludzi dobrej woli, których połączyło "trzynastkowe piętno". Zwieńczeniem ich zapału, energii, kreatywności i ciężkiej pracy była dwudniowa feta w różnych odsłonach, o których słów kilka...

Więcej

"Trzynastka" - nowy numer szkolnej gazetki

Zapraszamy do lektury nowego świątecznego numeru naszej szkolnej gazetki

Więcej

Życzenia Świąteczne 2017

O XIII LO w Informatorze Rady Dzielnicy II Grzegórzki

W nowym numerze Informatora Rady Dzielnicy II Grzegórzki ukazał się artykuł: "XIII LO ma 60 lat - "Znak pamięci" na grobie obrońcy Westerplatte".

Zapraszamy do lektury.

Więcej

Klasowy blog 1h

Uczniowie klasy 1h rozpoczęli tworzenie wspólnego, klasowego bloga. Znajdziecie tam informacje z życia klasy, szkoły, inspiracje czytelnicze czy filmowe, felietony dotykające spraw codziennych, ale też możecie zaobserwować zmagania uczniów z nagrywaniem filmów, śledzić ich własną twórczość, podejrzeć, co dzieje się na lekcjach polskiego, czy wreszcie odprężyć się przy oglądaniu zdjęć i rysunków...

https://humanistycznomedialni.blogspot.com/p/blog-page_10.html

Zerkajcie do nas! Zapraszamy!

Wycieczka 2a po Krakowskim Kazimierzu

W dniu 11 grudnia uczniowie klasy 2a pod opieką Pani Beaty Kubianki uczestniczyli w wycieczce po Krakowskim Kazimierzu.

Przewodnikiem była s.Halina Mol, która oprowadziła klasę po krakowskich synagogach, kirkutach i miejscach związanych z kulturą i historią żydowską. W związku z lekcjami o religiach świata poszerzyliśmy wiadomości o kulturze oraz religii żydowskiej.Paczka na Gwiazdkę - zbiórka pieniędzy dla dzieci z oddziału hematologii i onkologii Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu

Na przełomie listopada i grudnia klasa 2a zorganizowała zbiórkę pieniędzy w ramach akcji "Paczka na Gwiazdkę". Dzięki przepysznym wypiekom udało się spełnić marzenia 10-letniej dziewczynki. Podopieczna Szpitala w Prokocimiu otrzymała m.in. ubrania, hulajnogę i kask, aby móc aktywnie spędzać czas. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zapraszamy do włączania się w inne akcje charytatywne:)

WYNIKI I i II etapu Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i języku włoskim - edycja 2017/18

Więcej

Uczniowie klas 1b, 1c, 1d na Politechnice Krakowskiej

W dniu 8 grudnia 2017 uczniowie z klas 1b, 1c oraz 1d pod opieką Pani Ewy Kurnik-Dużmańskiej oraz Pana Jarosława Świecha uczestniczyli po raz pierwszy w zajęciach zorganizowanych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej w ramach patronatu Politechnki Krakowskiej nad tymi klasami.

Pan Grzegorz Nowakowski, który pracuje w Katedrze Automatyki i Technik Informacyjnych przedstawił ofertę edukacyjną Wydziału oraz poprowadził warsztaty z sieci komputerowych, których celem było zapoznanie uczniów z podstawową konfiguracją urządzeń sieciowych pod systemem Linux, łączenie tych urządzeń za pomocą odpowiednich kabli oraz zwrócenie uwagi na właściwe połączenia tych urządzeń w sieci.

Oferta edukacyjna WIEiK

http://www.wieik.pk.edu.pl/

"Trzynastka" - nowy numer szkolnej gazetki

Zapraszamy do lektury nowego numeru naszej szkolnej gazetki

Więcej


Klasa III h na wycieczce do Zakopanego

W dniach 21/22 listopada klasa III h wraz z wychowawcą Panem Zbigniewem Rybą oraz polonistką Panią Anną Strzępek spędziła czas na wspólnym wyjeździe do Zakopanego. Mroźne spacery obfitowały w rozmowy na temat lektur szkolnych z okresu Młodej Polski, czy postaci z nim związanych oraz kulturą i historią regionu. Odwiedziliśmy cmentarz na Pęksowym Brzyzku, pokonaliśmy ośnieżoną Gubałówkę oraz wypiliśmy gorącą herbatę w Dolinie Strążyskiej otoczeni zimowym krajobrazem. Mimo zbliżającej się matury nie straciliśmy hartu ducha, ani radości z bycia razem. Nie zabrakło również ogromnej bitwy na śnieżki.
Gabriela Waś

Modernizacja centrum informacji multimedialnej w bibliotece.

Dzięki środkom finansowych pozyskanym na podstawie wniosku złożonego przez naszą szkołę do Wydziału Edukacji UMK dokonaliśmy modernizacji centrum informacji multimedialnej w bibliotece. Zakupiono nowe laptopy, oprogramowanie oraz inne urządzenia. Zapraszamy do korzystania :)


UWAGA! NOWY KONKURS
Szanowni Koleżanki i Koledzy!

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez naszą szkołę we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie i Zakładem Italianistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wszelkie informacje znajdziecie Państwo w załącznikach.

Ze względów technicznych dokumentacja dotycząca Konkursu powinna być kierowana na adres:

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Boheterów Westerplatte
ul. Sądowa 4
31-542 Kraków
Termin nieprzekraczalny to 20.12.2017.

ZAPRASZAMY do udziału!

Organizatorzy.

Karta zgłoszeniowa: [pobierz]

Regulamin konkursu: [pobierz]

REGOLAMENTO DEL CONCORSO: [pobierz]

Podstrona konkursuMAŁOPOLSKI KONKURS WIEDZY O KULTURZE I JĘZYKU WŁOSKIM - lista uczestników


Szanowni Nauczyciele i Uczniowie biorący udział w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Podajemy aktualną listę uczestników konkursu - [pobierz]

Prosimy o sprawdzenie nazwisk i ewentualne uwagi.

Do zobaczenia w poniedziałek 4 grudnia o godz. 10.00 w XIII LO!

Małgorzata Tejchman
Edyta Nawrot-Dudziewicz

WięcejZebranie dla rodziców, dzień otwarty - 28.11.2017Trzecioklasiści w Jamie Michalika - słodko-cyganeryjna lekcja

W środę 8 listopada dwie klasy trzecie o humanistycznym profilu (III "e" i III "h") miały okazję dotknąć, poczuć i zasmakować prawdziwej perełki na szlaku historii polskiej literatury i sztuki. Uczniowie pod opieką p. Malcharek oraz p. Strzępek odwiedzili legendarną już Jamę Michalika przy ulicy Floriańskiej w Krakowie.

Aby lepiej zrozumieć i poznać kulturę przełomu XIX i XX wieku, przewodnią myśl secesji oraz popularne wówczas postaci takie jak Stefan Kisielewski czy też Tadeusz Boy- Żeleński, rozmawialiśmy, zapadając się w miękkie obicia oryginalnych mebli, przy tradycyjnym torciku Michalik i gorącej herbacie.

Taki sposób zdobywania wiedzy uprzyjemnił przygotowania do matury, która już niebawem i sprawił, że osobiste doświadczenie miejsca na własnej skórze nie pozwoli zapomnieć nam wszystkiego, czego się dowiedzieliśmy zarówno o epoce, literaturze, postaciach, ale też o historii kultury i sztuki.

Autor tekstu: Gabrysia.

Mieszkanie w Krakowie zdecydowanie sprzyja przygotowywaniu się do matury z przedmiotów humanistycznych. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista - to miasto przesiąknięte jest kulturą! Żeby poznać wartość dobytku poprzednich epok nie trzeba otwierać opasłych tomów ksiąg i albumów, nie trzeba nawet zaglądać do Internetu. Wystarczy ruszyć przysłowiowe cztery litery i wyjść na spacer, zatrzymać się, zajrzeć tu i tam, przeczytać to i owo, zachować w pamięci ten i ów obraz.

Tak niewiele trzeba, by uraczyć pełnię naszych zmysłów historią, sztuką, literaturą, a nawet... ciastem jabłkowym i herbatą. A to wszystko w godzinach lekcyjnych! Drodzy młodsi koledzy, jeśli narzekacie na wysokie wymagania edukacyjne pani profesor Malcharek lub Strzępek, niech się nie trwoży serce Wasze, bowiem każdy wysiłek zasługuje na słodką nagrodę. My, uczniowie 3 "e" i "h" na własnych oczach, uszach i kubkach smakowych doświadczyliśmy uroków lekcji w kawiarni mieszczącej się przy ulicy Floriańskiej - kultowej Jamie Michalika. W oparach sztucznych rajów intelektualnych przenieśliśmy się do czasów sprzed wieku, kiedy to Jamy nie zwykli odwiedzać uczniowie szkół średnich, a już na pewno nie tak grzeczni i uczynni jak my. W ciemności secesyjnych pomieszczeń, przy blasku świec słuchaliśmy o, jak mówi pani Malcharek, "ostatniej epoce, którą było stać na wielkość". Młoda Polska wywarła na kulturę Krakowa olbrzymi wpływ, a arkana tego twórczego procesu zgłębialiśmy słuchając potoczystego wykładu p. Malcharek dotyczącego miedzy innymi "alkoholowych szaleństw" i ich niemożliwych do przecenienia skutków - wielkich dzieł sztuki, literatury, teatru - w tym założonego w Jamie Michalika kabaretu "Zielony Balonik".

Obyście i Wy, drodzy pierwszo- i drugoklasiści, mogli doznać piękna i przyjemności płynącej z nauki kultury w praktyce - doświadczania, poznawania, odkrywania nierzadko legendarnych miejsc, które mijamy przecież każdego, szarego dnia.

Autor tekstu: Ola.Uczennica XIII LO - Aleksandra Ślusarczyk - Stypendystką Prezesa Rady Ministrów

8 listopada 2017 w Kuratorium Oświaty w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Prezesa Rady Ministrów.

Mamy przyjemność poinformować, że uczennica naszej szkoły - Aleksandra Ślusarczyk w roku szkolnym 2017/18 została Stypendystką Prezesa Rady Ministrów.

Gratulujemy oprócz sukcesów naukowych licznych osiągnięć sportowych. Poniżej lista jej sukcesów z ostatnich dwóch lat:

Małopolska Szkolna Indywidualna Liga L-A
I miejsce w skoku w dal w roku szkolnym 2015/2016
III miejsce w skoku w dal w roku szkolnym 2016/2017

Krakowska Szkolna Korespondencyjna Liga L-A
I miejsce w skoku w dal w roku szkolnym 2015/2016
III miejsce w skoku w dal w roku szkolnym 2016/2017
II miejsce w skoku w dal w roku szkolnym 2017/2018
III miejsce w sztafecie 4x100 m w roku szkolnym 2016/2017, 2017/2018

Krakowska Licealida Młodzieży w Wiosennych Indywidualnych Biegach Przełajowych
III miejsce w roku szkolnym 2016/2017

Krakowska Licealiada Młodzieży w Koszykówce Dziewcząt
II miejsce w roku szkolnym 2015/2016, 2016/2017

Gratulujemy raz jeszcze i życzymy kolejnych sukcesów!!!
Sukcesy sportowe ucznia klasy 1g - Szymona Kupnickiego

Szymon Kupnicki z klasy 1g zdobył wiele medali - przede wszystkim - w zapasach - styl wolny. Poniżej lista jego sukcesów z ostatnich dwóch lat:

Mistrzostwa Polski w SUMO - II miejsce, 2017
Mistrzostwa Śląska - I miejsce, 2017
Międzywojewódzkie Mistrzostwa - II miejsce, 2016
XXIX Turniej im. Władysława Ruska - I miejsce, 2016
XXVI Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy im. Ryszarda Dworoka - I miejsce, 2016
Międzynarodowy Memoriał im. Władysława Bajorka - III miejsce, 2016
XXVIII Turniej im. Władysława Ruska - I miejsce 2015
Wicemistrzostwo Polski Młodzików 2015
Ogólnopolski Turniej - III miejsce, 2015
Ogólnopolski Turniej im. Zdzisława Rokity - II miejsce, 2015

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!
Klasa II h na warsztatach społecznego aspektu twórczości w ramach projektu "Kompetentni uczniowie"

Projekt "Kompetentni uczniowie" realizowany jest przez Instytut Europeistyki w partnerstwie ze Europe4Youth, AntySchematy 2 oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego. Pierwszy partner Europe4Youth włączył się do prac projektowych w listopadzie.

15 listopada uczniowie z klasy 2h z XIII LO w Krakowie wzięli udział w warsztatach społecznego aspektu twórczości. Zajęcia miały wymiar praktyczny - zaprojektowania rozwiązania wybranego problemu lub zaspokojenia potrzeby społecznej metodą design thinking. Celem zajęć było przede wszystkim potraktowanie twórczości szeroko i uświadomienie tego, w jaki sposób można budować warunki do bycia kreatywnym i tworzenia innowacji.


Seminarium wyjazdowe uczniów klasy II h w ramach projektu "Kompetentni uczniowie"

Klasa II h (humanistyczno-medialna) w tym roku szkolnym bierze udział w projekcie "Kompetentni uczniowie" prowadzonym przez Instytut Europeistyki UJ. Tylko 3 krakowskie szkoły ponadgimnazjalne znalazły się w tym projekcie: XIII LO, III LO i VIII LO. Projekt rozpoczął się od seminarium wyjazdowego do Lublina, gdzie nasza młodzież zajmowała się zagadnieniem kreatywnych metod upamiętniania historii lokalnej. Zamieszczamy krótką relację z tego wyjazdu.

Projekt zatytułowany "Kompetentni uczniowie", POWR.03.01.00-00-C064/16, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, III Oś priorytetowa "Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju", Działanie 3.1 "Kompetencje w szkolnictwie wyższym", w programie Ścieżki Kopernika 2.0).r


Uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2016/2017

W czwartek 2 listopada w UM Krakowa odbyło się uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2016/2017 w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.
W obecności władz miasta, oświaty i przedstawicieli sportu nagrodzono najlepsze szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie.
Delegacja naszego liceum - Pani dyrektor Iwona Cieślak-Prochownik, nauczyciele wych.fiz. Stanisław Obora i Mariusz Wojtyga oraz uczennice Iwona Jurkowska, Agnieszka Szwed i Ola Ślusarczyk odebrała puchar za 5 miejsce w klasyfikacji ogólnej szkół średnich dziewcząt i chłopców ( startowało 55 szkół).
Ponadto w klasyfikacji dziewcząt (startowało 43 szkoły) nasze dziewczęta również zajęły 5 miejsce, natomiast nasi chłopcy zajęli 9 miejsce na 52 startujące szkoły.
Podziękowano również dyrekcjom szkół za udostępnianie sal na rozgrywki i nauczycielom za pomoc w organizacji rozgrywek KOM.
Z naszej szkoły statuetkę odebrał Pan Stanisław Obora.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w roku szkolnym 2017/2018!!!


Sukcesy uczennicy 1e - Gabrielli Lopez

Podczas 29 Mistrzostw Świata w Speed-ballu zorganizowanych przez Międzynarodową Federację Speed-ball (FISB) w Sharm-el-Sheikh w Egipcie w dniach 29-29 października 2017 uczennica naszego liceum Gabriella Lopez z klasy 1e pod przewodnictwem Przemysława Wolana wywalczyła:

II miejsce srebrny medal Mistrzostw Świata w kategorii seniorów
III miejsce brązowy medal Mistrzostw Świata w kategorii juniorów
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!.
Sukcesy uczennicy 1e - Aleksandry Wsołek

Aleksandra Wsołek z klasy I E, bo o niej mowa jest w naszej szkole niecałe trzy miesiące a już zdołała zdobyć 4 medale w lekkiej atletyce.
Jej koronna konkurencja to bieg na 400 metrów i w nim zdobyła 2 medale:

- Złoty w Mistrzostwach Województwa Małopolskiego klas I-II w Tarnowie
- Srebrny w Mistrzostwach Krakowa szkół średnich - I rzut LA

Ponadto wspólnie z koleżankami zdobyła kolejne 2 medale:

- Brązowy w Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10 x 1000 metrów
- Brązowy w Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w LA w sztafecie 4 x 100 metrów

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Wyniki szkolnego konkursu "Westerplatte w moich oczach"


Laureatkami konkursu "Westerplatte w moich oczach" w roku szkolnym 2017/18 zostały uczennice:

Kinga Woźniak klasa 1a - I miejsce
Julie Wojas klasa 1d - II miejsce
Jagoda Wons klasa 1h - III miejsce

Nagrody i dyplomy zostały wręczone laureatom podczas uroczystego ślubowania klas pierwszych.

Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich uczennic i uczniów za udział w konkursie! :)
Andrzej Drużkawiecki

Podsumowanie projektu EKO-LEKCJE

20 października w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się seminarium podsumowujące projekt EKO-LEKCJE. Wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości, obejrzeliśmy film z zajęć dla dzieci przedszkolnych oraz pochwaliliśmy się naszymi osiągnięciami.

Grupa uczniów z naszej szkoły, która brała udział w projekcie w składzie: Patrycja Chabrzycka, Paulina Kowalska, Olga Krępa, Olga Kulig i Jakub Sinkovic wzięła udział konkursie na wykonanie pracy zespołowej, związanej z tematyką warsztatów projektowych (prace w formie film/gra edukacyjna/akcja ekologiczna - do wyboru).

Zostaliśmy wyróżnieni w dwóch kategoriach:

I miejsce za film
II miejsce za akcję ekologiczną.

W konkursie brały udział 24 krakowskie szkoły średnie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów :)

Jubileuszowych wspomnień czar - POPOŁUDNIOWA KAWA W "TRZYNASTCE" - przeżyjmy to jeszcze raz...

Zebranie Rady Rodziców24 października 2017 (wtorek) o godz. 16.30 w sali numer 15 (parter) odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Rady Rodziców XIII LO w Krakowie.

Obecność delegatów z wszystkich klas obowiązkowa. Pozostałych rodziców serdecznie zapraszamy.

Przewodniczący Rady Rodziców - Mariusz Wróbel.


Wyniki wyborów na Przewodniczącego SSU

Wybory na Przewodniczącego SU - 23.10.2017


Debata kandydatów na przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

20 października 2017 odbyła się debata kandydatów na przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.

Kandydaci:
Jarosław Kogut
Jakub Branczewski
Mateusz Kołodziejczyk

Kandydaci przedstawili swoje programy wyborcze i odpowiadali na pytania uczniów.

Prowadzenie debaty Zuzanna Bochyńska

Opiekunowie SSUPielgrzymka maturzystów XIII LO do Kalwarii Zebrzydowskiej

16 października 2017 roku trzecioklasiści XIII LO wybrali się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Celem naszej podroży była modlitwa.Materiały przygotowała: Aleksandra Kołodziej

Filmik: Grzegorz Nowakowski

"Trzynastka" - jubileuszowy numer szkolnej gazetki

Zapraszamy do lektury jubileuszowego numeru naszej szkolnej gazetki

Więcej

MAŁOPOLSKI KONKURS WIEDZY O KULTURZE I JĘZYKU WŁOSKIM


Już kolejny raz nasze liceum organizuje Konkurs Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim. Jak zwykle wspomaga nas Włoski Instytut Kultury w Krakowie z dyrektorem Ugo Rufino.

Informacja o konkursie: [pobierz]

Regulamin konkursu: [pobierz]


Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie!

Małgorzata Tejchman
Edyta Nawrot-Dudziewicz

Więcej
Wizyta grupy uczniów niemieckich w Krakowie 17.9. - 24.9.2017

W dniach 17 - 24 września 2017 gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów oraz nauczycieli z Gymnasium zu St. Katharinen w Oppenheim ( Niemcy ). Była to rewizyta w ramach wymiany między naszymi szkołami. Uczniowie poznali się w Oppenheim w czerwcu 2017.Więcej

Delegacja XIII LO na uroczystościach 78-ej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

30 sierpnia wieczorem wyruszyliśmy pociągiem do Gdańska. Nasza podróż trwała długo, dała okazję do wymiany wrażeń po wakacjach, wymiany myśli, poglądów i słodkości.

Do Gdańska wybraliśmy się na uroczystości 78-ej rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Prezydent miasta - Paweł Adamowicz - złożył na ręce pani dyrektor Iwony Cieślak-Prochownik zaproszenie, na które odpowiedziały 23 osoby z naszej szkoły: nauczyciele (niektórzy z rodzinami) i uczniowie. Po nocnej podróży wcześnie rano zakwaterowaliśmy się w Bursie Gdańskiej, gdzie po raz pierwszy poczuliśmy powiew historii. W budynku mieściła się niegdyś Poczta Polska - 1 września 1945 roku około 4.45 zaatakowana przez gdańskich policjantów i esesmanów.

W pierwszym dniu naszego pobytu w Gdańsku zwiedzaliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Przekonaliśmy się, jak wielkie znaczenie ma umiejętne snucie opowieści, by w pełni zaangażować się w historię, czuć oddech przeszłości, kształt przedmiotów i grozę w powietrzu, chcieć podjąć dyskusję niezależnie od punktu widzenia. Trafiliśmy na charyzmatycznego przewodnika, opowiadającego z pasją o pamiętaniu zdarzeń, trafiającego do wszystkich odbiorców, tych najmłodszych, kilkuletnich i tych najstarszych. Po czterech godzinach zwiedzania nie mieliśmy dość - wzbogaceni i wzruszeni długo żegnaliśmy się z przewodnikiem, zadając kolejne pytania, posyłając uśmiechy. Wróciliśmy do teraźniejszości, by cieszyć się wolnością, zdrowiem i byciem razem. Na starówce zjedliśmy pyszny obiad i pojechaliśmy kolejką do Sopotu. Pogoda była piękna. Mocne słońce i lekki wiatr dopełniły radość ze spacerów nad morzem, smaku kawy, dotyku piasku i chęci rozmowy. Wieczorem przygotowaliśmy wspólną kolację. Przy długim stole jedliśmy i śpiewaliśmy piosenki. Gitara wędrowała z rąk pani Asi Szczechowicz do rąk kolejnych uczniów. Doświadczenie bycia razem, w uśmiechu i życzliwości dało wszystkim poczucie spełnienia po długim, pełnym wrażeń dniu.

Pobudkę następnego dnia mieliśmy wcześnie, w zasadzie jeszcze w nocy, by zdążyć na 4.45 na Westerplatte. Trochę zaspani, podekscytowani, przejęci daliśmy się uwieść niezwykłej scenerii rozpoczynającej się uroczystości. Wokół nas gromadzili się harcerze, wojsko i cywile. Na tle nocy i pochodni, z dźwiękiem syren w uszach szukaliśmy na swój sposób chwil sprzed kilkudziesięciu lat. Dla nas wszystkich obchody 78-ej rocznicy wybuchu II wojny światowej były wielkim przeżyciem, lekcją patriotyzmu, możliwością stworzenia mostu między przeszłością i teraźniejszością. Po głównych uroczystościach spotkaliśmy się z panem dyrektorem Bogusławem Kucharkiem, jak co roku uczestniczącym w obchodach razem z innymi przedstawicielami szkół imienia Bohaterów Westerplatte oraz księdzem Filipem Pajestką, który przybył do Gdańska ze swoimi harcerzami. Razem zjedliśmy grochówkę, wypiliśmy herbatę i wróciliśmy na krótką drzemkę do bursy. Na obiad znów wybraliśmy się na starówkę, potem poszliśmy pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie pani Ewa Węglarz przedstawiła nam historię tamtych dni, nauczyciele podzielili się swoimi wspomnieniami, a młodzież zapaliła pod pomnikiem i bramą znicze. Na krótko zajrzeliśmy do Europejskiego Centrum Solidarności, by znów zanurzyć się w historii, poddać refleksji przeszłość i teraźniejszość, ale też zachwycić się piękną, nowoczesną architekturą budynku. Po tym ostatnim wspólnym wydarzeniu z historią w tle wybraliśmy się już w mniejszych grupach na spacer, kawę, deser, zakupy... by wieczorem spotkać się na dworcu przed podróżą do Krakowa, do domu.

"Trzynastka" - nowy numer szkolnej gazetki

Zapraszamy do lektury nowego numeru naszej szkolnej gazetki

Więcej

Relacja po spotkaniu z nauczycielami języka włoskiego - 16-17 września 2017

W dniach 16 - 17 września 2017 w naszym Liceum oraz w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie odbyło się pierwsze Ogólnopolskie spotkanie nauczycieli języka włoskiego.
"Trzynastka" gościła 29 nauczycieli z różnych zakątków Polski: z Krakowa, Warszawy, Nowego Targu, Miechowa, Niepołomic, Bielska-Białej, Tarnowa, Rzeszowa i Wrocławia.
Uczestników spotkania powitali w imieniu organizatorów - XIII LO, Włoskiego Instytutu Kultury oraz Zakładu Italianistyki UJ - Dyrektor XIII LO p. Iwona Cieślak - Prochownik, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury p. Ugo Rufino oraz Kierownik Zakładu Italianistyki UJ p. prof. dr hab. Jadwiga Miszalska.
Uczniowie naszego Liceum zaprezentowali krótki program artystyczny.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez dyrektor ds. dydaktyki p. Federikę Milano ze szkoły językowej A door to Italy z Genui, która jest fundatorem głównej nagrody w corocznym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim - stypendium naukowego w Genui . W ramach spotkania wykładowcy z Italianistyki UJ: p. dr Iwona Kaźmierczak i p. dr Alicja Paleta wygłosiły wykład "PAROLAre in aula al di la' del manuale".

Ksiegarnia włoska Italicus oraz Wydawnictwo Klett przedstawiło najnowsze propozycje podręczników do nauki języka włoskiego i innych języków romańskich.
P. Anna Kondraciuk przedstawiła prowadzoną przez siebie platformę edukacyjną "Notatki z lekcji.pl" przeznaczoną do nauki i zgłębiania tajników pięknego języka włoskiego.

Mamy nadzieję na kolejne owocne spotkania z pasjonatami języka włoskiego.

A presto!

Małgorzata Tejchman
Edyta Nawrot- Dudziewicz
Projekt EKO-LEKCJE Aktywna Edukacja Ekologiczna w XIII LO

W dniu 16 września uczniowie naszej szkoły rozpoczęli zajęcia w ramach projektu EKO-LEKCJE Aktywna Edukacja Ekologiczna. Spotkania będą odbywały się cyklicznie przez cztery tygodnie.

Projekt składa się z następujących elementów:

1. Wykłady, warsztaty i laboratoria - odbywać się będą w Zespole Szkół Chemicznych, swoim zakresem obejmą tematykę: zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz sposoby ich ochrony, gry dydaktyczne z zastosowaniem TIK, laboratoryjne badanie jakości elementów ekosystemu, przygotowanie pracy konkursowej - szkolnego filmu/gry edukacyjnej o tematyce projektu.

2. Zajęcia terenowe w Ekologicznej Spalarni Odpadów w Krakowie - zajęcia będą połączone z uczestnictwem w ścieżce ekologicznej dotyczącej prawidłowej gospodarki odpadami, segregacji śmieci, skutków oddziaływania w tym zakresie na środowisko naturalne.

3. Kampania informacyjno - promocyjna - mająca na celu zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, zainteresowanie tematyką ochrony i poprawy jakości elementów ekosystemu, aktywizację działań i postaw proekologicznych.

Szkolny opiekun projektu: Justyna Latała-Czech

Odwiedź naszą stronę na Facebook'u :)

Niezwykłe osiągnięcia ucznia naszej szkoły

Jakub Pukacz z klasy 2c zdobył:

1. Złoty medal i nowy rekord polski na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w konkurencji karabin sportowy 60 strzałów leżąc
2. Złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w konkurencji karabin sportowy 3x20
3. Brązowy medal drużynowo na międzynarodowych zawodach nadziei olimpijskich

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!:)
Zapraszamy rodziców na spotkanie organizacyjne - 19.09.2017

Spotkanie dla nauczycieli języka włoskiego w XIII LO - 16-17.09.2017

XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie pragnie zaprosić Szanownych Państwa na wyjątkowe spotkanie nauczycieli języka włoskiego uczących w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich i w szkołach językowych. To pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Nauczycieli Języka Włoskiego odbędzie się w dniach 16 - 17 września 2017 r. w XIII LO w Krakowie, ul. Sądowa 4 i w siedzibie Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie ul. Grodzka 49.

Więcej

Test poziomujący z języka angielskiego dla klas pierwszych - 4 września

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 - 4 września