W dniach 27.10. - 30.10.2008 w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie im. Bohaterów Westerplatte realizowany był projekt : "Różnorodność kulturowa". Projekt realizowany był w szkole po raz drugi. Celem było zaznajomienie z kulturą i obyczajowością innych krajów, burzenie stereotypów, motywowanie do nauki języków obcych.
Zajęcia prowadzone były przez studentki AIESEC z Chin i Turcji.

W ankiecie podsumowującej projekt polscy uczniowie wypowiedzieli się na temat celów tego projektu, sposobu jego realizacji, opisali swoje wrażenia ze spotkania z przedstawicielami innych kultur.

Bardzo podobał się sposób prowadzenia zajęć. Była to interaktywna prezentacja z autentycznymi rekwizytami ( wachlarz, kimono ), zdjęciami, filmami, muzyką oraz tańcem.

Uczniowie poznali elementy alfabetu chińskiego i tureckiego, bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

"Zajęcia prowadzone były bardzo interesująco, z poczuciem humoru, a studentki były świetnie przygotowane, ciekawie opowiadały o swoich krajach." " Zadawaliśmy wiele pytań"

"Podobało mi się to, że zostaliśmy włączeni do tańca"

" Mieliśmy okazję zapoznać się z kulturami, z którymi na co dzień nie mamy styczności"

"Wszyscy z uwagą słuchaliśmy"

Dla wielu uczniów ważnym doświadczeniem był dialog między dwoma kulturami.
"Mogliśmy dowiedzieć się, jak nas postrzegają i odbierają ludzie z innych kultur."

"Prezentowaliśmy również polskie tańce narodowe."
"Mogliśmy opowiedzieć o naszych zwyczajach."
"Chcieliśmy zaprezentować naszą kulturę z jak najlepszej strony."
"Studentka z Chin w humorystyczny sposób opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu Polsce."
"Podobała mi się współpraca mimo różnic językowych i kulturowych. Wszyscy wzajemnie mogliśmy się czegoś nauczyć."

Na pytanie: "Czy spotkanie wywarło na Ciebie jakiś wpływ, uczniowie odpowiadali":
"Spotkanie to pozwoliło mi spojrzeć inaczej na ludzi z innych kultur"
"Po powrocie do domu przeczytałam kilka stron internetowych na ten temat."
"Mogłam skonfrontować moje wyobrażenia z rzeczywistością, postanowiłam zapoznać się bliżej z kulturą współczesnych Chin."
"Dzięki znajomości języków obcych można poznać wielu ciekawych ludzi i dowiedzieć się ciekawych rzeczy".
"Chciałabym zwiedzić kiedyś Turcję."
"Pozbyłem się uprzedzeń."
"Jestem pod wrażeniem".

Uczniowie wyrazili nadzieję na kolejne tego typu spotkania, które poszerzają ich horyzonty, uczą otwartości oraz motywują do nauki języków obcych.

Koordynatorzy projektu
Małgorzata Kulesza