Nowy sztandar szkoły

Kliknij na obrazek aby powiększyć

Poczet sztandarowy szkoły


Zuzanna
Cholewa

Wiktor
Białek

Oliwia
Nowak

Martyna
Kajura

Maciej
Mikrut

Zuzanna
Piątek


REGULAMIN POCZTU SZTANDAROWEGOHistoria sztandaru XIII LO w Krakowie

W roku 1964 rozpoczęto prace nad przygotowaniem uroczystości nadania Liceum imienia i sztandaru. Nawiązano kontakty z żyjącymi obrońcami Westerplatte, powołano Komitet Sztandarowy składający się z nauczycieli i uczniów, który pod kierownictwem prof. Zofii Rymarówny wykonał projekt sztandaru z symbolem Westerplatte w tle. Mgr inż. Henryk Klimek, ówczesny kierownik Pracowni Elektrycznej Biura Projektów Przemysłu Węglowego, na ul. Lubicz 25 przekazał w imieniu całej pracowni, potrzebną kwotę na wyhaftowanie sztandaru. Prace zostały uwieńczone sukcesem i zgodnie z ówczesnym zwyczajem - dnia 9 maja 1965 roku - w dniu 20-tej rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem odbyła się podniosła uroczystość nadania Szkole imienia Bohaterów Westerplatte i wręczenia sztandaru uczniom. Aktu wręczenia dokonał uczestnik walk na Westerplatte por. Leon Pająk. Uroczystość odbyła się w Teatrze im. J. Słowackiego. O jej randze świadczy udział ówczesnych przedstawicieli władz miejskich i kuratoryjnych, a także partyjnych, które reprezentował Czesław Domagała. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Andrzej Schabowski.

W 2000 roku z inicjatywy przewodniczącego Rady Rodziców XIII LO - Kazimierza Laszczaka rodzice ufundowali Szkole nowy sztandar. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz infułat dr Bronisław Fidelus w kościele Mariackim, a uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się w Barbakanie.

"Chcę prosić uczniów obecnych i przyszłych, by czcili i cenili ten sztandar nie tylko jako złoty i piękny - w przenośni jest na nim krew żołnierzy z Westerplatte"

- powiedział w Barbakanie major Wiktor Białous-Bielas, jeden z obrońców Westerplatte. Rodzicami Chrzestnymi, którzy przekazali sztandar byli pani Anna Maria Tylek (absolwentka) i pan Marek Kaczmarczyk, rodzice uczniów XIII LO.

Stary sztandar szkoły

Kliknij na obrazek aby powiększyć