Projekty europejskie - Comenius

Ogólne informacje

Comenius to program edukacyjny Unii Europejskiej, którego celem jest rozwijanie wśród młodzieży i kadry nauczycielskiej wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich, a także nabywanie podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

XIII Liceum Ogólnokształcące uczestniczy w programie Comenius od roku 2000. Uczniowie i nauczyciele, korzystając ze środków finansowych przyznawanych przez Komisję Europejską, realizują projekty międzynarodowe we współpracy ze szkołami partnerskimi z wielu krajów europejskich. Nauczyciele uczestniczą także w międzynarodowych szkoleniach i seminariach.

Podejmowane działania nie tylko wpływają na wzmocnienie europejskiego wymiaru nauczania w naszym liceum, ale wiążą się również ze zdobywaniem nowych umiejętności zarówno przez nauczycieli jak i uczniów . Szkoła jest postrzegana jako kreatywna, nowoczesna, pracująca według najnowszych metod, wykorzystująca środki Unii Europejskiej do podniesienia jakości edukacji.

Projekt realizowany w latach 2013-2015

Nazwa projektu: "Only aware can act fair. Students for sustainable food and trade" (Tylko świadomy może działać sprawiedliwie. Uczniowie dla sprawiedliwego handlu i zrównoważonej konsumpcji)

Szkoła koordynująca projekt:
Ulm/Niemcy - Kaufmännisches Berufskolleg, IB Bildungszentrum Ulm, Internationaler Bund e.V.

Szkoły partnerskie projektu:
Helsinki/Finlandia - Keskuspuiston ammattiopisto
Kraków/Polska - XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte
Cosme/Portugalia - Didáxis - Escola Cooperativa de Vale de S. Cosme Vale de S.
Kayseri/Turcja - Kayseri Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi
Kaunas/Litwa - Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centras

Projekt realizowany w latach 2011-2013

Nazwa projektu: "To see is to know. All our destinations"

Koordynatorzy: Małgorzata Kulesza, Maria Madej

Projekt "Widzieć to wiedzieć" realizowany w naszym liceum w latach 2011-2013, otrzymał najwyższe wyróżnienie Komisji Europejskiej "Star project" ( Projekt Gwiazda).

Projekt otrzymał wyróżnienie Narodowej Agencji Programu "Uczenie się przez całe życie" - "Przykład Dobrej Praktyki".

XIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

Partnerzy:
Hiszpania/Gran Canaria - Institito de Ensenanzas Medias
Niemcy/Mering - Realschule Mering
Norwegia/ Kristiansund - Atlanten videregående skole
Rumunia/ Suceava - Colegiul National Mihai Eminescu
Turcja/Karaman - Toki Anadolu Lisesi Mudurlugu
Grecja/Ateny - Peiramatiko Gymnasio Anavryton

(139kB)

Projekt realizowany w latach 2009 - 2011

Nazwa projektu : "Różnorodność w Europie - wspólny głos na rzecz zrównoważonego rozwoju"

Koordynatorzy: Małgorzata Kulesza, Maria Madej

Projekt otrzymał drugie wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje 2012 na najlepszy projekt programu "Uczenie się przez całe życie"

Strona internetowa projektu zdobyła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie: "Comenius w Internecie" zorganizowanym przez Narodową Agencję Programu: Uczenie się przez całe życie - Comenius.

XIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie

Partnerzy:
Cypr/Paphos - Paphos Technical School
Grecja / Ateny - 1 Gymnasium Chaidari
Niemcy/ Mering - Staatliche Realschule Mering
Norwegia / Kristiansund - Atlanten videregående skole
Słowenia/Ajdovścina - Srednja Sola Veno Pilon
Włochy/Sardynia - Instituto di Instruzione Superiore

Projekt Comenius realizowany w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie w latach 2004 - 2007

Nazwa projektu: LOTUS - Let's Open The Union Schools

Koordynatorzy projektu: Małgorzata Kulesza, Maria Madej

Projekt otrzymał wyróżnienie Agencji Narodowej programu Comenius "Dobra Praktyka"

Szkoły partnerskie projektu:
  • Scuola Media Statale "Don Eustachio Montermurro"; Gravina in Puglia - Włochy
  • VS Neubau; Wien - Austria
  • College Salinie; Auch - Francja
  • Staatliche Realschule Bering; Mering - Niemcy
  • Scuola Andrei Muresanu; Oradea - Rumunia
  • Scuola Nr 39; Bucarest - Rumunia
  • Trachoni Gymnasium; - Cypr
  • Scuola S.G.Bosco; Gravina- Włochy
  • XIII Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie

Projekt realizowany w latach 2000 - 2002

Nazwa projektu : "Prawa dziecka"

Koordynator: Małgorzata Tejchman

W ramach realizacji rocznego projektu dotyczącego praw dziecka, dnia 18 grudnia 2001 odwiedziliśmy dzienny ośrodek socjoterapii - Centrum Młodzieży 'U Siemachy' przy ul.Lea 55. Historia tego ośrodka sięga korzeniami roku 1886, kiedy to ks. Kazimierz Siemaszko otworzył pierwszą placówkę dla biednych i opuszczonych chłopców. W 1904r. Po śmierci założyciela, dzieło było kontynuowane przez jego następców. W obecnej postaci - jako fundacja im. Ks. K. Siemaszki - ośrodek działa od 1991.

Projekt realizowany w latach 2000- 2002

Nazwa projektu " Barok w Europie"

Koordynator: Elżbieta Kalawska

Celem tego projektu jest przybliżenie młodych ludzi do Europy dzięki pracy na wspólny temat.

Nasza szkoła (XIII L.O. w Krakowie) uczestniczy w projekcie od września 2000. Dzięki projektowi udało nam się zgromadzić wiele wiadomości na temat baroku w Krakowie i nie tylko. Jest to dla nas bardzo cenna lekcja architektury kultury i życia w XVII i XVIII wieku. Nasze poszukiwania opierały się głównie na publikacjach książkowych, poszukiwaniu wiadomości w internecie, licznych ulotkach, przewodnikach zasięgaliśmy także wiadomości u ludzi związanych z architekturą i sztuką. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Udział w projekcie pod tytułem Barok Europejski pozwolił nam na zdobycie licznych doświadczeń a także rozszerzyć nasze kontakty osobiste - mamy przyjaciół w całej Europie.