Od 1 grudnia 2015r. rusza projekt "Działajmy razem" realizowany w ramach Gminnego Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Przewodniczący Szkolnej Rady Uczniowskiej XIII LO Mateusz Czyż. Projekt skierowany jest do osób starszych 60+ i młodzieży, a ma na celu integrację międzypokoleniową.

W ramach projektu młodzież z XIII LO będzie odwiedzać "Domy Spokojnej Starości", aby pomagać pensjonariuszom. Działania będą dostosowane do oczekiwań i potrzeb konkretnych grup pensjonariuszy. Uczniowie będą prowadzić z nimi rozmowy, uczyć obsługi urządzeń mobilnych, prowadzić zajęcia warsztatowe, pomagać w przygotowaniu ozdób świątecznych. Licealiści będą starali się zachęcić seniorów do aktywności na rzecz dzieci w "Domu Małego Dziecka" - czytanie i opowiadanie bajek, zabawy, spacery. W styczniu 2016r. zaplanowane jest podsumowanie całego przedsięwzięcia w formie konferencji, na którą zostaną zaproszeni goście i uczestnicy projektu.

Działania:

Uczniowie XIII LO w Domu Pomocy Społecznej

W dniu 15 grudnia 2015 uczniowie naszego liceum w ramach projektu "Działajmy razem" odwiedzili Dom Pomocy Społecznej na os. Sportowym w Krakowie. Mieszkańcy długo oczekiwali naszej wizyty.

Wszyscy przygotowali dla nas świąteczne upominki (własnoręcznie wykonane serduszka z masy solnej). Nie pozostaliśmy dłużni i każdej obecnej osobie przekazaliśmy słodki prezent. Podczas naszej wizyty ubraliśmy choinkę przy pomocy Pana Stanisława, Pani Kasi i żywiołowej Pani Lucyny. Część uczniów przygarnął Pan Andrzej, który zaciekawił swoją opowieścią i wierszami nasze koleżanki. Terapeutka, która nas oprowadzała pokazała nam salę do ćwiczeń, jadalnię, świetlicę, kaplicę a także pokój Pani Zosi, Pana Stanisława, Pani Marysi i optymisty ośrodka Pana Fredka. Każdy z uczniów jak i Pani Profesor poświęcili choć chwilkę uwagi każdej osobie. Mamy wielką nadzieję, że takie wyjścia będą organizowane przez nasz Samorząd Uczniowski coraz częściej, by każdy mógł w nich uczestniczyć. Takie wyjścia uczą nas, że starsza osoba, schorowana nie jest bezużyteczna. Każdy ma swoją historię bądź hobby, o którym chce porozmawiać.